1 λεπτά ανάγνωσης
John Higgins put on a dominant display to beat Ronnie O’Sullivan 6-1 and reach the final of the BetVictor Scottish Open.

Ο Χίγκινς έκανε μια κυρίαρχη εμφάνιση για να κερδίσει τον Ronnie O'Sullivan με 6-1 και να φτάσει στον τελικό του BetVictor Scottish Open.
Ο τέσσερις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Σκωτίας Χίγκινς θα αντιμετωπίσει τώρα είτε τον συμπατριώτη του Άντονι ΜακΓκιλ είτε τον Λούκα Μπρέσελ για το τρόπαιο Stephen Hendry και ένα κορυφαίο έπαθλο £70.000. Ο Χίγκινς θα ελπίζει να τερματίσει μια σειρά από τρεις συνεχόμενες τελικές ήττες αυτή τη σεζόν. Ήταν δευτεραθλητής και στις δύο πρώτες διοργανώσεις των Εθνών της έδρας.
Ο Γλασβηγός αντιμετώπισε τον Mark Allen στον τελικό του BetVictor Northern Ireland Open και έχασε με 9-8. Ήταν και πάλι σε λάθος άκρο σε ένα καθοριστικό καρέ απέναντι στον Neil Robertson όταν έχασε με 9-8 στο BetVictor English Open. Ο Χίγκινς ήταν δεύτερος από τον Τζαντ Τραμπ στο Champion of Champions, χάνοντας με 10-4.
Η εμφατική νίκη σημαίνει ότι ο Χίγκινς έχει πλέον κερδίσει πέντε από τις έξι συναντήσεις του με τον αντίπαλό του Ο'Σάλιβαν το 2021. Ωστόσο, ο νικητής της διοργάνωσης 37 φορές κατάταξης Ο' Σάλιβαν εξακολουθεί να υπερτερεί του νικητή 31 φορών αγώνων κατάταξης, Χίγκινς σε σύγκρουση. προηγείται με 36-33.
Ο O'Sullivan εξακολουθεί να κυνηγάει ένα πρώτο κομμάτι ασημιού από τότε που κατέκτησε τον έκτο τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος πέρυσι. Ο Rocket εμφανίστηκε σε πέντε τελικούς την περασμένη σεζόν, αλλά ήταν δεύτερος σε κάθε περίπτωση.
Ο Χίγκινς βγήκε από τις παγίδες σήμερα το απόγευμα. Διακοπές 76 και 125 τον βοήθησαν να προηγηθεί νωρίς με 3-0. Ο Ο'Σάλιβαν διατήρησε τον εαυτό του σε επαφή προχωρώντας στη μέση της περιόδου με break 86 και έκανε το 3-1.
Όταν το παιχνίδι συνεχίστηκε, ο Χίγκινς απέκλεισε εντελώς τον έξι φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή Ο'Σάλιβαν, αρνούμενος τον έναν μόνο βαθμό για το υπόλοιπο της ισοπαλίας. Διακοπές 74 και 98 τον βοήθησαν να πάρει τα επόμενα τρία καρέ και να καταιγίσει σε μια ηχηρή νίκη με 6-1.